Kayseri’de Gezilecek Yerler

Kayseri, Türkiye’nin en kalabalık 14. şehridir. 1.358.950 nüfusa sahiptir. Toplam 16 ilçeden oluşmaktadır. Anadolu’nun en önemli kavşak noktalarından biri olan Kayseri, savaşlar, doğa olayları ve çevresel faktörlere rağmen ayakta kalmayı başaran müze gibi bir kent aslında. Kültürü, tarihi çok zengin. Şehrin yüzü çok çekici olmasa da Kayseri’de gezilip görülecek çok şey var. Biraz bilgiyle şehrin gezilmesi şart, yoksa çok katlı binaları, geniş bulvarlarıyla Kayseri sıradan bir şehir gibi gelir size.

Kayseri Gezilecek Yerleri

Kayseri’yi yürüyerek gezmek en güzeli. Şehri keşfetmek için uzun ve kısa olmak üzere iki yürüyüş turu rotası var. Kayseri Büyükşehir Belediyesi’nin hazırladığı ‘Kısa Tur’ bir kültür rotası olarak kale surları etrafında yer alan, daha çok Selçuklu ve Osmanlı miraslarını göreceğiniz tarihi yapıları içerisine alıyor. Vakti olanların ise 6 km uzunluğundaki ‘Uzun Tur’ rotasını tercih edebilir.

Kayseri Kalesi: Kayseri’deki tarihi yapılar arasında en haşmetlisi. Tarihi milattan önce 3’üncü yüzyıla kadar gidiyor. Bizans, Selçuklu, Osmanlı dönemlerinde kullanılmış.

Kayseri Saat Kulesi: Sultan II. Abdülhamit zamanında tüm büyük şehirlerde birer saat kulesi ve muvakkithane (Camilerin yanına kurulan ve güneşin hareketlerine göre namaz saatlerini ayarlamak işiyle uğraşılan yerler) yapılması için ferman yayınlanmış. 10 metre yüksekliğindeki Kayseri Saat Kulesi de bu fermanın sonucu olarak 1906’da kesme taştan inşa edilmiş.

Bürüngüz Camii: Refik Bürüngüz tarafından 1977’de klasik Osmanlı mimari tarzında inşa ettirilmiş bir cami. Cumhuriyet Meydanına hakim bir nokta da yer alıyor. Cami 6. yüzyılda yapılmış, tek kubbeli, tek minarelidir..

Kurşunlu Camii: Mimar Sinan tarafından Kayseri’de inşa edilen iki camiden birisidir. Kalem nakışları ve süslemeleri görmeye değer.

Gevher Nesibe Hatun Medresesi ve Şifahane

Gevher Nesibe Hatun Medresesi ve Şifahane

Mimar Sinan Parkı içinde yer alan ve Anadolu’nun ilk Türk tıp merkezlerinden Gevher Nesibe Hatun Medresesi ve Şifahanesi üstü açık avlulu, dörder eyvanlı mimariye sahip. Medrese Selçuklu hükümdarlarından II. Kılıçarslan’ın kızı, Gevher Nesibe Sultan’ın vasiyeti üzerine, kardeşi I. Gıyaseddin Keyhüsrev tarafından 1205-1206 yıllarında yaptırılmış.

Mederese günümüzde Selçuklu Uygarlığı Müzesi olarak kullanılıyor. Anadolu’daki Türk tarihinin başlangıcından Selçuklu’nun yıkılışına kadarki dönem teknoloji kullanılarak interaktif olarak sunulmuş. Selçuklu mimarisi, sanatı, bilimi, giysileri ile ilgili bilgiler sunuluyor.

Meryem Ana Kilisesi

Surp Astvadzadzin (Meryem Ana) Kilisesi 19. yüzyılda yapılmış, Cumhuriyet Dönemine kadar kilise, 1961’e kadar da değşik amaçlarla kullanılmış ve sonra beden terbiyesine devredilip spor salonu olarak kullanılmış. Sakarya Savaşı öncesi, Türk Ordusunun galip gelmesi için ayinler yapılmış.

Ağırnas Yeraltı Şehirleri

Nevşehir’de olduğu gibi, Kayseri civarında da kazılmış, kayaların içine meskenler, kiliseler ve korunma amaçlı yeraltı şehirleri çok. Kayseri’de yirmiden fazla yeraltı şehri var. Bölgedeki kaya ve yeraltı yerleşimlerinin büyük bir kısmı mimari açıdan Kapadokya’nın diğer kısımlarıyla rekabet edebilecek güzellikte.

Kapuzbaşı Şelalesi

Kapuzbaşı Şelalesi

Özellikle yaz aylarında turistlerin ve yerel halkın uğrak adreslerinden biri haline gelen bu doğa harikası, piknik ve doğa yürüyüşleri için de oldukça uygun. Şehrin cennet köşelerinden biri olan bu şelalelere arabayla iki buçuk saatte gidiliyor. Zamantı Irmağı’nda yetiştirilen alabalıklar da ünlü.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.