Konya – Beyşehir

Konya’nın gölü ve doğal güzellikleriyle belkide en yeşil nadide ilçelerinden biri olan Beyşehir. Tarihi millattan önceki yıllara dayanır Hititler, Eflatun Pınar ve Fasıllar da ölmez eserler bırakmışlardır. Bu yıllarda çevre, Mısır ve Asur Devletlerinin zaman zaman istilasına uğramıştır.

Beyşehir Malazgirt Seferinden sonra Selçuklu Türklerinin idaresinde kalan Beyşehir, Anadolu Selçukluları devrinde çok önem kazanmış, Alaaddin Keykubat “Eyrinaz Gezisi” Mevkiindeki (Şimdiki Gölyaka Kasabası) Kubad-abad Şehrini kurarak burayı ikinci başkent yapmıştır. Anadolu’yu 1243’de Moğollar’ın istilasından sonra Eşrefoğlu Seyfettin Süleyman Bey, Süleymaniye şimdiki adıyka Beyşehir şehrini kurmuş ve buradan bağımsızlığını ilan ederek Eşrefoğlu Beyliği’ni meydana getirmiştir. Beyliğin 65 kasabası, 70.000 süvarisi ve pek çok köyü vardı. İlhanlı Kumandanlarından Çobanoğlu Demirbaş 1326 yılında Eşrefoğlu Beyliği’ne son vermiştir.

  Hitit Su Anıtı 

Beyşehir Gölü yakınlarında bulunan Eflatun Pınarı Hitit Su Anıtı. Beyşehir Gölü’ne paralel uzanan yolun 8’inci km’si içinde bulunan pınara, Sadıkhacı tabelasından giriş yapıp köye girmeden tepeden sola ayrılan yol ile ulaşılıyor. Pınar gölcüğü kıyısındaki yerli kaya üzerine yapılan kabartmaların bulunduğu anıt ve çevredeki kalıntılarda, çeşitli figürler yer alıyor. Yolunuz düştüğü zaman mutlaka uğramanız gereken yerlerin başında geliyor.

 

Beyşehir Kalesi

Beyşehir Kalesi, gölün güney doğu köşesinde eski Beyşehir Çayının şimdiki kanal köprüsünün yakınındadır. Kalenin bir kapısı ile bilhassa göl etrafındaki bazı duvar kalıntıları kalmıştır.

Eşrefoğlu Camii

Beyşehir merkezinde bulunan Cami kesme taş ve ahşap işçiliği ile görenleri kendine hayran bırakıyor. Cami kuzeyden güneye doğru uzanmış dikdörtgen bir plan üzerine yapılmıştır. Kuzey kapısından başka doğuya ve batıya birer kapısı açılır. Yapıda bir çeşit kumlu taş kullanılmıştır. Selçuklu Hakanı Sultan Sancar’ın emri ile 1134 yılında yaptırılmış, Eşrefoğlu Süleyman Bey tarafından 1297 yılında bugünkü şekliyle yeniden inşa ettirilmiştir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.