Korona Sertifikası Nedir, Korona Sertifikası Nasıl Alınır?

 • İşe geliş ve gidişlerde personelin vücut ısıları ölçülerek kayıt altına alınacak. Çalışanların işe giriş ve çıkışlarında, kişisel koruyucu ekipman ve hijyen malzemesi kullanmalarına, fiziksel temasın azaltılmasına ve sosyal mesafenin korunmasına yönelik önlemler alınacak. Personel mümkün olduğunca aynı vardiyada çalışması sağlanacak.
 • Personelin iş dışında birbirleriyle sosyalleşmek adına bir araya gelmemeleri için gerekli uyarılar yapılacak.
 • Otellerin bünyesinde Koruyucu kıyafet ve ekipman bulundurulması zorunlu hale gelecek. Ayrıca kullanılan maske, el dezenfektanı, genel alan dezenfektanı ve temizlik malzemelerinin de TSE sertifikasına sahip olması şartı aranacak.
 • Ortak kullanımda olan çay/kahve makinası, sebil, içecek makinası ve benzeri cihazlar kaldırılacak. Veya misafirlere bir görevli aracılığıyla bu cihazlardan içecek verilmesi düzenlemesi yapılacak.
 • Servise sunulan tüm malzemeler kullanılmasa dahi yeniden yıkanıp dezenfekte edilecek.
 • Yemek masalarda kullanılan tuz, baharat, kürdan vb. ürünler ile şeker gibi yardımcı ürün ve malzemelerin tek kullanımlık paketlerde sunulacak.
 • Çalışanların birlikte yaşadığı aile üyeleri arasında, Covid-19 belirtisi bulunup bulunmadığı veya son 14 gün içerisinde yaptıkları yurt dışına seyahat bilgileri bir form aracılığı ile günlük olarak takip edilecek.
 • Odalardaki su ısıtıcıları, televizyon ve klima kumandaları her misafir otelden ayrıldığında dezenfekte edilecek. Temizlik sırasında, her oda için ayrı ayrı tek kullanımlık bezler kullanılacak. Klimaların filtreleri düzenli aralıklarla temizlenerek dezenfekte edilerek kayıt altına alınacak.
 • Odalarda tek kullanımlık malzemelerin kullanılması için düzenleme yapılacak.
 • Toplantı salonlarında çalışacak personel, çalışma esnasında tek kullanımlık eldiven ve cerrahi maske gibi kişisel koruyucu ekipman kullanacak.
 • Toplantı salonlarındaki masa ve oturma düzeni sosyal mesafe aralığı dikkate alınarak düzenlenecek, masalar arasında en az 1,5 metre, sandalyeler arası en az 80 cm mesafe bırakılacak.

Genel Hijyen ve Odaların Temizliği

 • Sık dokunulan yüzeylerin, ortak kullanım alanlarındaki tuvalet ve lavabo temizliğine özen gösterilmesi son derece önemli.
 • Bu alanların temizliği için su ve deterjan ile temizlik yapıldıktan sonra sulandırılmış çamaşır suyu ve klor tableti kullanılması ve misafirin kullandığı nevresim, çarşaf, havlu ürünlerinin katlanması sırasında silkeleme işleminin kesinlikle yapılmaması hijyen kurallarının başında geliyor.
 • Aynı zamanda çamaşırların da 90 derecede yıkanması gerektiğinin altı çiziliyor.
 • Listenin en dikkat çeken maddesi ise koronavirüs tanısı kesinleşen hastanın odası 24 saat süreyle havalandırılması ve boş bırakılması.

Ortak Alanların Güvenliği

 • Virüs kalabalık alanlarda daha kolay bulaştığı için ortak alanların da bu yönergeye uyması gerekiyor.
 • Odalardaki ve diğer kapalı alanlardaki camlar günlük temizlik sırasında açık olacak; temizlik sonrasında en az 1 saat havalandırılması ve oda temizliğini yapacak kişinin eldiven giyecek ve temizliği eldivenli olarak yapması ve bir sonraki oda temizliğinden önce yeni eldiven giymesi önemli bir rol oynuyor.
 • Bunun yanı sıra; sauna, masaj salonları, spor salonları ve çocuk kulüpleri mümkün olduğu kadar kullanılmaması ve oyun parkları ve çocuk kulüplerinde temizlenmesi zor oyuncaklar bulundurulmaması koronavirüs tedbirleri arasında yer alıyor.

Restoran Önemleri

Restoranlarda da bir dizi önlem alınacak.

 • Masalar arası mesafe 1 metreden az olmayacak.
 • Restoran çalışanlarının el temizliklerine dikkat etmesi ve restoranlarda servisin çalışanlar tarafından yapılması tesislerin korona sertifikası alabilmesi için uyması gereken kurallar arasında bulunuyor.

Özel Kıyafet ve Maske Kullanım Zorunluluğu

Virüs sonrasında sadece otellerde değil bölgedeki restoran ve eğlence mekanlarında da bazı tedbirlerin alınması planlanıyor. İşletme girişlerinde muayene, özel kıyafet ile servis, sandalyelerde azaltma ve maske kullanım şartı gibi önlemler alınması bekleniyor.

Uçaklar İçin Düzenleme

Sadece Türkiye’ye gelişlere izin veren ülkelerden turist gelmesi bekleniyor. Uçaklarda orta koltuğun boş bırakılması, yemek servisine sınırlama, internet üzerinden bilet satışına teşvik gibi planlar mevcut.

Korona Sertifikası Oteller İçin Neden Gerekli?

Her zaman yenilik ve farklılıklarıyla önce çıkması gereken otel ve tesis turizmde önemli bir yere sahip. Tesislerin öngürüyle aldıkları önemler, temizlik kuralları, misafir güvenliği  ve korona günlerinde misafirlerine sundukları tatil deneyimini paylaşması gerekiyor.  Bu zorlu süreçten kazanımlarıyla adından söz ettirmek isteyen tesisler, dezenfekte edilmiş ortak alanlar ve odalar, güvenli sosyal mesafesinin sağlanması gibi konulara özen gösteriyor.

Korona Sertifikası Alan Otellere Nasıl Ulaşılır?

Kültür ve turizm bakanlığınca yapılan açıklamalardan sonra oteller de yönergeye uygun olarak hazırlıklara başladı. Sağlık bakanlığı tarafından belirtilen kurallara uygun oteller korona sertifikasını alabilecek. İlgili otellere arama motorlarından ”korona sertifikası alan oteller” sorgusuyla ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.