Marmaris – Muğla

Muğla’nın en güzel ilçelerinden olan Marmaris her yıl  yerli ve yabancı turisti misafir ediyor. Bir defa gelenin bir daha ayrılmak istemediği cennette tatil yapacaksınız bu tanıtım yazısını okumanızı tavsiye ediyoruz. Doğal limanı, palmiye ağaçları ile süslenmiş kıyı şeridi ve mimarisi ile mükemmel bir tatil beldesi. Marmaris’te yer alan koyları gezmek için bile uzun bir zaman dilimi gerekiyor. Birbirinden güzel koyları dilerseniz tekne turları aracılığıyla dilerseniz karadan gezebilirsiniz. Günübirlik yararlanabileceğiniz otellerin yanı sıra uzun soluklu tatiller içinde birbirinden güzel oteller mevcut.

Dünya’nın en uzun doğal limanına sahip olan Marmaris, Muğla şehir merkezine yaklaşık 70 km mesafede yer alıyor. Tarihi MÖ 12000’lere kadar uzanan kent te Physkos, Bybassos, Phoenix, Kedrai gibi pek çok antik kent mevcut. Bozburun, Selimiye, Söğüt, Turunç, Çiftlik, Kumlubük, Kızkumu ve Sedir Adası gibi beldeleriyle turistlerin yoğun ilgisini gören Marmaris Rodos Adası’na da 45 dakika uzaklıkta. Binlerce yıldır Akdeniz’in en önemli limanı olma özelliğini koruyan kent tüm sene boyunca mavi yeşili harmanlayan eşsiz doğası ve farklı kültürleri günümüze taşıyan eserleriyle Muğla’nın mutlaka görülmesi gereken yerlerinden biri.

Marmaris’te  Gezilmesi Gereken Yerler

-Marmaris Kalesi ve Marmaris Müzesi Marmaris’in simgelerinden biri olan kale, 1911 yılında restore edilmiş ve Marmaris Müzesi olarak ziyarete açılmıştır. Ayrıca birde müze bulunmaktadır. Giriş ücreti 8 tl.

-Marmaris Yat Marinası  Ilıman rüzgarı arasında marinada oturup içeceğinizi yudumlarken yatların koydaki salınışını izleyebilirsiniz. Aynı zamandan Marmaris kalesi’nin hemen yanında olmasından dolayı kaleyi de ziyaret edebilirsiniz.

-Dalyan Bozulmamış doğası, kaya mezarlıkları, sevimli foklarıyla yaz tatillerinin vazgeçilmez merkezlerinden biri.

-İçmeler Küçük bir köy iken, karayolunun açılması ile turistik bir merkez haline dönüşen, Marmaris’e 10 km. uzaklıkta şirin bir beldedir.

-Sedir Adası Görülmeye değer güzellikte, antik kalıntılar ile çevrili bir adadır.

-Cennet Adası Yüzme ve eğlence merkezleri arasında yer alan ada, teknelerin uğrak noktaları arasında yer almaktadır. Marmaris’e yarım saat uzaklıktadır ve sezon boyu pansiyonlar ve restoranlar aktiftir.

-Kızkumu Plajı Denizde üzerinde yürümek ister miydiniz? Yanlış duymadınız, Türkiye’nin saklı cennetlerinden biri olan ve ünü çok yaygın olan bu yerde denizin üzerinden yürüyerek geçebilirsiniz.

-Kleopatra Plajı Enteresan hikayesi ve eşsiz güzelliğiyle dillere destan olan plajdır.

-Turunç Marmaris’e yirmibir kilometre uzaklıkta bulunan köye hem deniz hemde karayolu ile ulaşabilirsiniz. Yerli ve yabancı turistlerin uğrak noktası olan bölgede her türlü konfora sahip turistlik tesisler bulunmaktadır.

-Bozburun Köyü Çam,Keklik balı ve çiçekleriyle ünlü olan Bozburunda otobüsler mutlaka mola verirler.  Marmaris’e elli kilometre uzaklıkla yer alır ve bin yıllık bir ağaca ev sahipliği yapmaktadır.

-Günnücek Marmaris’e iki kilometre uzaklıkta bulunan bölgede, dünyada çok az sayıda eşine rastlanan özel bir orman türü bulunmaktadır. Bu ormandan elde edilen yağ ilaç yapımında kullanılmaktadır.

-Fosforlu Mağara Günlük gezi teknelerinin uğrak noktasıdır. Sularının berraklığı ile ünlüdür.

Ayrıca tatili geniş bir zaman dilimine yayacak olanlar ;

-Cedrae Antik Kalıntıları

-Çamlı Köyü

-Kumlubük

-Hisarönü

-Selimiye

-Orhaniye Köyü’nü de kesinlikle görmelidirler.

 

Marmaris’te Ne Alabilirsiniz

Merkezde yer alan Kapalı Çarşı’da istenilen her çeşit eşya bulunabilir. Marmaris’e gelip kesinlikle almanız gereken iki yöresel lezzet vardır; Marmaris balı ve  turunç reçeli. Büyük çarşı ve Netsel Marina ziyaretçilerin alışveriş edebilecekleri önemli merkezler arasındadır. İlçede butik ürünler satan çok sayıda dükkan bulunmaktadır.

Marmaris’te Ne Yapılır

Tekne Turu Marmaris’te yakın koylarda düzenlenen tekne turları keyifli dakikalar yaşatabilir. Gezi teknelerinde fiyatlar ortalama kişi başı yirmi lira civarındadır.

Çiftlik Turu Denizi seviyorsanız kesinlikle kaçırmamalısınız. Deniz tutanların dikkatli olmasını öneriyoruz. Uzun ve yorucu olabilir.

Dalyan’da Çamur Banyosu Cilt hastalığı olanların uğrak noktası haline gelmiş şifa merkezi. Yaklaşık otuz liraya çamur banyosu yapabilirsiniz.

Ciplerle Safari Marmaris etrafında yer alan orman ve saklı güzellikleri görmeniz için deneyebilirsiniz. Tura başlamadan önce nereye düzenlendiğini sormayı unutmayın. Şöförünüzü iyi seçmenizi öneriyoruz.

Dalma Deniz onlarca metre altın harika fotoğraflar çekilebilir, su altı canlılarının gizli yaşamına konuk olabilirsiniz.

Su Sporları Rafting ile kendinizi suyun akışına bırakabilirsiniz. Gözyüzünde parasiling ile uçabilirsiniz.

Knidos Datça Tarihe ilginiz varsa görmeniz gereken bir yer. Dünya’da ilk defa şarap üretilip satıldığı düşünülen bir antik kent.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.