Nevşehir – Kapadokya

Nevşehir’in bir bölgesi olan Kapadokya, 60 milyon yıllık bir coğrafya aslında. Aslında burası bir şehir değil. Coğrafi alanın ismi özünde. Erciyes, Hasandağı ve Güllüdağ’dan püsküren lav ve küller ile oluşan, yumuşak zeminin zamanla yağmur ve rüzgar ile aşınması ile dünya harikası peri bacaları ve rengarenk vadilerin oluşturduğu mükemmel bir bölge.

Beyaz Atlar Ülkesi olarak bilinen güzide bölge, dünyada eşi benzeri olmayan, rengarenk balonların gözlerinizin önüne büyüleyici manzalar sunduğu bir yer. Bölge Nevşehir il sınırları içerisinde yer almakla beraber, Niğde, Aksaray, Kayseri ve Yozgat gibi şehirlere de komşu.

Bölgenin tarihi de çok ama çok eski. Romalılar dönemine dayanıyor. Romalılardan kaçan diğer Hristiyanlar, bu bölgeye 3-4. yy.’da yerleşmişler. Güvercin gübrelerinin bereketinden yararlanarak, tarım alanları oluşturmuşlar, barınmalarını ise kayaları oyarak halletmişler. Din adamları da bölgede bolca kilise inşa edilmesinde görev almışlar.

 

Kapadokyo Gezi Rehberi

Kapadokyo ne kadar anlatsam boş kelimeler yetmez. İster turla, isterseniz bireysel gelin mutlaka bu bölgeyi görmenizi tavsiye ederim. Peri bacaları  sanki özenle taşların üzerine yerleştirilmiş gibi, turuncu, kırmızı ve daha nice rengin toprağı süslediği bir yer burası. Bu bölgede gezip görebileceğiniz bir çok yer var liste yapacak olursak; Uçhisar, Göreme, Çavuşin, Avanos, Ürgüp.

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.