Develi Cıvıklısı – Kayseri

Cıvıklı Tarihçesi

Cıvıklı hititlere kadar uzanan yaklaşık 3000 yıllık tarihi lezzettir Develi ilçesinde süregelen bu yöresel lezzet muazzam bir damak tadına dönüşmüştür ne bıçak arasıyla nede mevlana ile karıştırılmamalıdır. CIVIKLI adı tüm parça etin çift bıçak altında kıyılarak yapılması sonucu etin yağının da çift bıçak darbeleri ile erimesi sonucu cıvıdığından CIVIKLI adını almıştır.

Erciyes Dağı eteklerinde yetiştirilen koyun ve danaların eti, bir gün boyunca dinlendirilip, pişirilme kıvamına getiriliyor. Daha sonra yörede yetişen buğdayların değirmenlerde öğütülmesiyle elde edilen undan hamurunun hazır hale getirildiği pide, domates ve biber eklenerek fırına sürülüyor ve beş dakika pişirme süresiyle servise hazır hale getiriliyor.

Develi cıvıklısı, ilçemizin kültürel mozaiğini yansıtan lezzetlerden birisi. Bu yemek üzerine ferman yazılmış. Bu fermanın resmi kayıtlarına ulaşamadık. Yaptığımız araştırmalarımıza göre Yavuz Sultan Selim Mısır seferine giderken Sultan Sazlığı’nda konaklar ve sultana Develi cıvıklısını ikram ederler. Sultan o kadar çok beğenir ki bu lezzete bir fermanın yazılması gerektiğini Anadolu’ya da yayılması gerektiği yönünde talimat verir. Bu ferman ile özdeşleşen cıvıklı, bu sayede yüzyıllardır orijinalliğini koruyarak nesilden nesile aktarılıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.