Ceviz Ağacının Altında Neden Oturulmaz

Ceviz Ağacının Altında Neden Oturulmaz

İnsan beynine benzetilen ve sayısız faydaları ile sürekli karşımıza çıkan ceviz bizler için vazgeçilmez bir besin kaynağıdır. Kabuklu kuruyemişler içerisinde besin değeri olarak çok özel olan cevizin insan vücuduna olan yararları saymakla bitmez. İçerdiği yağ asitleri ile kalp rahatsızlıklarını, antioksidan özelliği ile Alzheimer gibi pek çok hastalığı ve omega-3 yağ oranı yüksek olması sebebiyle davranış bozuklularının önlenmesinde, aynı zamanda da gerilemesinde büyük etkisi var.

Peki, cevizin insan vücuduna bu kadar faydası varken, halk arasında duyduğumuz ‘Ceviz ağacı dibinde oturmak adamı erken öldürür’ sözü de nereden geliyor?

Cevizin dış yeşil kabuğu cevizleri böcek ve hayvan istilalarından korumak için geliştirilmiştir. Dış yüzeydeki bu doku çatladığı zaman cevizin toplanma zamanı gelmiş demektir. Cevizin üstündeki bu kabuk ayıklanır ve tat olarak çok kötü olduğu için tüketilmez. Ayrıca bu doku bazı ilaçların üretiminde ham madde olarak kullanılmaktadır.

Eğer çevrenizde daha önce ceviz ağacı gördüyseniz, altında yetişen çok fazla ot ve benzeri bitki olmadığını da farketmişsinizdir. Bunun nedeni ise ceviz ağacının salgıladığı sülfür gazıdır. Sülfür gazı yapısı gereği havada bulunan diğer gazlardan daha ağır olduğu için dibe çöker ve cevizin dibinde oturanda sersemlik ve uyuşukluk etkisi yapar.

Anadolu Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Botanik Anabilim Dalı tarafından yapılan araştırmalarda, Dr. Ersin Yücel bazı bitkilerdeki zehirli maddenin insana sindirim, deri, solunum ve kan yolu ile bulaşabileceğinin altını çiziyor. Bu yüzden ceviz ağaçlarının insan yoğunluğundan uzak olan yerlere dikilmesi gerektiğini belirtiyorlar.

Bu doğrultuda halk arasında dilden dile yayılan bu söz belki azıcık abartılmış olsa ceviz ağacının altında oturmak bizler için gerçekten de zararlı olabilir. Her ne kadar gölgesi güzel olsa da sersemlik ve yorgunluk yaşamamak, bazı cilt sorunlarına maruz kalmamak için ceviz ağacının altına otururken daha dikkatli olmalıyız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.